مراسم پرت کردن دسته گل عروس چیست؟

مراسم پرت کردن دسته گل عروس

پرت کردن دسته گل عروس

یکی از رسم و رسوماتی که آن را به مراتب در انواع مراسمات عروسی مشاهده کرده ایم پرت کردن دسته گل عروس است. این رسم که معمولاً در پایان مراسم عروسی اجرا می شود توسط عروس خانم ها به سمت مهمانان مجرد پرتاب می گردد. درست در همان زمانی که افراد مجرد در اقوام و آشنایان دستان خود را بالا آورده و برای دریافت دسته گل عروس تلاش می کنند.


نفری که موفق به دریافت آن به هنگام پرتاب دسته گل توسط عروس می شود بخت او باز شده و اولین نفری است که بعد از عروس ازدواج می کند. در واقع پرتاب دسته گل عروس به سمت مهمان های مجرد حاضر در عروسی، نه تنها یک کار بسیار قشنگ و زیبا است و به مراسم عروسی یک پایان عاشقانه و جذاب می دهد بلکه این سنت زیبا و به یاد ماندنی، به نسل های بعد نیز منتقل می شود. درباره رسم پرتاب کردن گل عروس، باید این را بدانیم که تاریخچه آن به زمان های خیلی قدیم باز می گردد.


اما نحوه ی اجرای آن به شیوه های دیگری بود. در آن زمان به هنگام پایان عروسی مهمانان مجرد تکه ای از لباس عروس را به عنوان باز شدن بخت خود از عروس می گرفتند. لازم به ذکر است که در آن زمان لباس عروس گران قیمت و تجملی نبود و عروس آن را با کمال میل انجام می داد.

رسم پرت کردن دسته گل عروس

به طول کلی رسم پرتاب کردن گل عروس به سوی مهمانان مجرد حاضر در جمع، رسم و آئینی است که از کشور انگلستان وارد فرهنگ و سنت ایرانی شده است. آیا می دانید چرا رسم پرتاب کردن دسته گل عروس ابداع شده است؟
آیا کنون به علت انجام این کار زیبا و متفاوت اندیشیده اید؟ هنوز هم در بسیاری فرهنگ های دیگر به ویژه کشورهای اروپایی برداشتن و بردن تکه ای از لباس عروس به عنوان خوش یمنی و یادگاری یکی از رسومات قدیمی است.


طبیعتاً هیچ عروسی دوست ندارد لباس شیک و مجللش را در شب عروسی تکه پاره کنند. به همین خاطر رسم پرتاب کردن گل عروسی برای تمامی مهمانان مجرد ابداع شد تا به این شیوه جلوی پاره پاره شدن لباس نازنین و بسیار زیبای عروس خانم ها را بگیرند. سال های بسیار طولانی است که در فرهنگ ایرانی، از این رسم رسوم زیبا و دیدنی در مراسمات عروسی استفاده می شود.

دسته گل در دست عروس نماد چیست؟

دسته گل در دست عروس نماد زیبایی و انتقال عشق و محبت است. نشانه خوش اقبالی و خوش یمنی است که برای تمامی عروس خانم ها آرزو می شود. به طبع انتخاب دسته گل عروسی و هماهنگ ساختن آن با سایر لوازمات مرتبط با مراسم عروسی، برای عروس خانم ها بسیار حائز اهمیت می باشد.

بیشتر بخوانید:مدل های دسته گل عروس اروپایی و ایرانی 2020