مواردی که قبل از ازدواج اهمیت دارند

مواردی که قبل از ازدواج بایستی در نظر گرفت

قبل از ازدواج چه مواردی اهمیت دارد؟

انتخاب همسر یکی از دغدغه های بزرگ و اساسی و مهمترین تصمیم دختران و پسران جوان شده است، به طوری که اگر انتخاب همسر به درستی انجام شود می توان از بروز مشکلات در آینده تا حدود زیادی جلوگیری کرد.

برخی از جوانان تنها شرط ازدواج را علاقه و عشق می دانند اما تنها علاقه در انتخاب همسر ملاک نیست و باید در انتخاب همسر به نکاتی توجه کرد.

سلامت جسم و روان

یکی از معیارهای اصلی انتخاب همسر، برخورداری همسر آینده از سلامت جسم و سلامت روان است که حتما افراد باید قبل از ازدواج درباره آن اطلاعاتی کسب کنند و اگر همسر آینده شان مشکلی در این زمینه دارد به توافق درباره آن برسند. برای اینکه از سلامت روان همسر آینده تان با خبر شوید می توانید به نزد روان شناس بروید تا او با استفاده از تست های سنجش شخصیت و ویژگی های شخصیتی شما را از اختلال شخصیتی همسر آینده تان آگاه سازد زیرا اختلال شخصیتی ازدواج را با مشکلات جدی روبرو خواهد کرد.

تناسب فرهنگی خانواده ها


هنگامی که دو نفر قصد ازدواج دارند باید خانواده های آنان از نظر فرهنگی با یکدیگر سنخیت داشته باشند و تناسبی میانشان برقرار باشد. اگر در ازدواج خانواده ها را در نظر نگیریم و فقط معیارمان عشق باشد با مشکلات زیادی روبرو می شویم زیرا بعد از ازدواج نیز باید با خانواده هایمان رفت و آمد کنیم و کنده شدن از بدنه خانواده نا ممکن است.

سوابق خانوادگی


برای انتخاب همسر باید سلامت روان خانواده را نیز در نظر گرفت زیرا خانواده هایی که ارتباط صمیمی تری با یکدیگر دارند و خشونت و طلاق و اعتیاد در آن ها وجود ندارد برای ازدواج مناسب ترند چون فرزندان این خانواده ها مشکلات خانوادگی کمتری را تجربه کرده اند.

سطح تحصیلات و تناسب سواد هر دو طرف


سطح تحصیلات از مهم ترین شرط های ازدواج است که بهتر است سطح تحصیلات زوج خیلی دور از هم نباشد تا مشکلات کمتری در آینده داشته باشند. تناسب سواد دختر و پسر و نبود فاصله ی بیش از حد تحصیلات مسئله ی مهمی است که در زندگی اثر خود را به وضوح نشان می دهد.

اختلاف سنی در ازدواج


در بخش های قبلی سبک زندگی نمناک درباره عوارض جدی اختلاف سنی بین دختر و پسر در ازدواج گفتیم و دانستید که این مورد به ظاهر کوچک چه دشواری های بزرگی را ایجاد خواهد کرد. اختلاف سنی زیاد و بیش از ده سال مشکلات زیادی را در تفاهم و تعاملات بین فردی ایجاد می کند.

سطح درآمد


قبل از ازدواج باید سطح درآمد و حتی نحوه پول خرج کردن طرفین مشخص گردد تا در آینده به مشکل برخورد نکنند. فاصله طبقاتی و تضاد در سطح توقعات یکی از اصلی ترین عاملان طلاق در جوامع امروزی است پس به هیچ وجه این مورد را نادیده نگیرید.

مبانی اعتقادی مهم


در انتخاب همسر باید به اعتقادات مذهبی یکدیگر توجه کنیم و در این باره به روشنی با هم صحبت کنیم زیرا یک فرد مذهبی نمی تواند با غیرمذهبی ازدواج کند و در آینده دچار مشکل میشود.

حرف آخر


مواردی مانند اختلاف سنی، خانوادگی و ازدواج مجدد قابل گفت و گو هستند و مواردی مانند اختلاف سلامت روانی و شخصیتی قابل مذاکره نیست. افرادی که از اختلال شخصیتی رنج می برند اغلب از بیماری خود مطلع نیستند و رفتار خود را طبیعی می دانند اما رفتارهایی مانند سوءظن و شک که از آن ها سر می زند برای همسر کاملا غیرقابل تحمل است، در اینگونه موارد بهتر است به مشاور ازدواج مراجعه کنیم تا با نشان دادن موانع سعی در برطرف کردن مشکل یا آگاه کردن طرفین کند.

بیشتر بخوانید:مشکلات اختلاف فرهنگی در ازدواج